Medi taping je metoda zdravljenja, ki z aplikacijo samolepilnih elastičnih trakov na kožo odpravlja bolečine, otekline in druge simptome poškodb.
Medi taping je metoda zdravljenja, ki z aplikacijo samolepilnih elastičnih trakov na kožo odpravlja bolečine, otekline in druge simptome poškodb. Mediateping pomaga telesu ponovno vzpostaviti homeostazo. Terapija je primerna v akutni in subaktuni fazi, v kronični in rehabilitacijski fazi in celo kot preventiva pred poškodbami. Samolepilni elastični trakovi so izdelani iz bombažnih in elastičnih vlaken, ki omogočajo do 100% longitudinalne raztegljivosti. Lepilo na traku se aktivira in učinkuje s pomočjo toplote lastnega telesa.
Metoda se uporablja za podaljševanje terapevtskega zdravljenja, ki ga terapevt dosega s svojimi rokami, hkrati pa spodbuja samozdravljenje.
Kako Delujejo in Učinkujejo Trakovi?
Trakovi preko kože delujejo na možgane in učinkujejo na vse fiziološke sisteme: kožo, podkožje, fascije, mišice in tetive, sklepe in ligamente ter na limfni, živčni in krvni sistem. Trak preko kože stimulira aktivacijo mehanoreceptorjev in nociceptorjev ter izzove reakcije telesa, ki se kažejo kot zmanjšan občutek bolečine, izboljšana cirkulacija, limfna drenaža in zmanjšanje vnetja.
Učinke trakov delimo na :
Kako Poteka Aplikacija Trakov?
Pri aplikacij trakov moramo paziti, da je koža suha, čista in razmaščena. Če je področje kože na katero želimo trak aplicirati poraščeno, ga moremo najprej pobriti. Natančna aplikacija trakov je v celoti odvisna od stanja, ki ga želimo obravnavati. Glede na to moramo izbrati ustrezno tehniko ( tehnika kompresije ali tehnika dekompresije) in čas delovanja aplikacije traku. Pri obeh tehnikah trak apliciramo tako, da sta levi in desni konec na tkivu z 0 % raztegom, sredina traku pa je v takem raztegu, kot ga zahteva zdravstveno stanje (10-100% razteg). Pri samem apliciranju pazimo, da sredinski del traku v celoti pokrije mesto, ki ga želimo tretirati. Velja pravilo, da na začetku terapije vedno začnemo z manjšimi stimulusi, zato da se telo nanje navadi in odreagira, s časom pa ta stimulus povečujemo, da dosežemo maksimalen učinek.
Katera Zdravstvena Stanja in Poškodbe Zdravimo z Kineziološkimi Trakovi?
Kineziološke trakove uporabljamo za zdravljenje bolečinskih stanj in zmanjšane gibljivosti, do katerih pride zaradi:
Kadar pride do zatekanja in edema lahko z aplikacijo traku izboljšamo celjenje in regeneracijo tkiva ter zmanjšamo oteklino.
Je izredno učinkovita terapevtska metoda v športu, saj:
V zadnjem času pa se uporaba kineziotaping-a razvija tudi v kozmetične in lepotne namene, saj izboljšuje tonus in videz kože.
Kdaj Je Uporaba Trakov Odsvetovana?
Uporaba trakov je odsvetovana v primerih, ki so navedeni spodaj.
Relativne kontraindikacije v katerih je pri aplikaciji trakov potrebna dodatna previdnost so:
Kateri so Morebitni Stranski Učinki Uporabe Trakov?
Stranski učinki uporabe trakov so razdražena in pordela koža, srbečica in bolečine pri odstranitvi traku. Ti učinki so kratkotrajni in običajno izzvenijo v nekaj urah. V primeru, da srbečica po aplikaciji traja dlje časa, je potrebno trakove odstraniti, saj gre najverjetneje za preobčutljivostno reakcijo.