Laserska terapija je neinvazivna metoda zdravljenja, ki s pomočjo laserskih svetlobnih žarkov stimulira človeško tkivo z namenom zmanjšanja bolečine in pospešitve regeneracije.
Laserska terapija je neinvazivna metoda zdravljenja, ki s pomočjo laserskih svetlobnih žarkov stimulira človeško tkivo z namenom zmanjšanja bolečine in pospešitve regeneracije. Beseda laser (Laser Amplification by Stimulated Emission of Radiation) pomeni ojačanje svetlobe s stimulirano emisijo sevanja. Ta vrsta terapije ima zelo širok spekter uporabe in je primerna za lajšanje simptomov akutnih poškodb in bolezni, kot tudi za preprečevanje poslabšanja simptomov pri kroničnih bolečinah in boleznih.
Prvi optični laser je leta 1960 izdelal dr. Theodor Mainman. Uporaba laserja je bila sprva razširjena v kirurški medicini, z razvojem nizko-energetskih laserjev pa se je ta razširila še na ostala medicinska področja (fizikalno medicino).
Kateri So Glavni Zdravstveni Učinki Zdravljenja Z Lasersko Terapijo?
Glavna učinka zdravljenja z lasersko terapija sta:
V procesu celjenja ran s pomočjo laserske terapije prihaja do naslednjih učinkov:
Med procesom kontrole bolečine z lasersko terapijo prihaja do:
Laserska terapija ima vpliv tudi na celično imunost. Znano je, da laserska svetloba vpliva na povečano število in aktivnost T limfocitov ter zmanjšano tvorbo B limfocitov in protiteles, kar ima v nekaterih avtoimunskih obolenjih (npr. revmatoidni artritis) ugoden učinek.
Kako Deluje in Učinkuje Laserska Terapija?
Laserska terapija ima fizikalne in biološke učinke na človekovo telo.
Fizikalni učinki laserske svetlobe so treh vrst:
Biološki učinki laserske svetlobe so odvisni od valovne dolžine in intenzitete laserskih žarkov ter od časa izpostavljenosti. Pri interakciji laserske svetlobe s tkivom nastopita dva procesa: absorpcija in razpršenost. Ko laserski žarki preidejo v tkivo se pretvorijo v drugo obliko energije. Določen del te energije se absorbira, določen del pa se razprši v okolico ali pa odbije od tkiva. Absorbirani del energije se lahko pretvori v toplotno energijo, kar povzroči dvig temperature v tkivu posledično pa to stimulira biološke procese, kot so: povečanje lokalnega pretoka krvi in aktivacija regeneracijskih celičnih procesov. Preostali, neabsorbiran del, ki se razprši, pa lahko še vedno prodre v globino tkiva in glede na dolžino žarkov ter vrsto tkiva, učinkuje na mišice, sklepe ali notranje organe.
Na primer laserska terapija z nizko intenziteto spodbuja celično aktivnost, kar vodi v proces celjenja in zmanjšanja vnetja. Terapija z visoko intenziteto pa lahko povzroči toplotno poškodbo tkiva. Bolj hidrirana tkiva slabše absorbirajo lasersko svetlobo, medtem ko jo dehidrirana tkiva boljše absorbirajo.
Katere Poškodbe In Boleča Stanja Zdravimo z Lasersko Terapijo?
Z lasersko terapijo zdravimo akutne, subakutne, kronične poškodbe, bolezni in bolečinska stanja. Najbolj pogoste so navedene spodaj:
Kdaj je Terapija z Laserjem Kontraindicirana?
Terapija z laserjem je odsvetovana oz zahteva zahteva večjo previdnost v primerih, ki so navedeni spodaj.
Koliko Časa Traja Zdravljenje z Laserjem?
Pri terapiji z laserjem lahko pacient Izboljšanje stanjaobčuti že po prvi terapiji, vendar pa je za uspešno rehabilitacijo bolečega predela ponavadi potrebno opraviti vsaj 5 do 10 terapij. Trajanje in efektivnost terapije je odvisna od posameznikove poškodbe in njegovega fizičnega stanja. Lahko se izvaja kot samostojna terapija ali pa kot dopolnitev k ostalim terapijam.